Edukacinė pamoka „Senoji rankraštinė knyga“

Kovo 6, 9, 15 dienomis 6-ų klasių mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros pamokos vyko bibliotekoje. Pamokų tikslas – prisiminti knygos kelią, susipažinti, kokios buvo senosios rankraštinės knygos ir kaip jos buvo sudarinėjamos, pakartoti faktus apie pirmąją lietuvišką knygą.
Mokiniai prisiminė svarbias kovo mėnesio datas, pastebėjo, kad kovo mėn. ypatingas, vyko Lietuvių kalbos dienos, šventėme knygnešių dieną bei Poezijos dieną.
Šeštokai klausė pasakojimo apie rankraštinę-senąją knygą. Žiūrėdami dokumentinį filmą mokinai atsakinėjo į bibliotekininkių paruoštus klausimus. Nagrinėjo ir diskutavo, kaip buvo rašoma senoji knyga, kuo ji išsiskiria iš dabartinių knygų. Prisiminė pirmąją lietuvišką knygą „Katekizmą“, išsiaiškino, kur ir kaip „Katekizmas“ saugomas dabar, kokių sąlygų reikia laikant senovines knygas.
Mokinai atliko praktinę užduotį: eksponuojamoje knygnešio dienos parodoje „Laiko dulkes nupūtus nuo senų lietuviškų leidinių“ ieškojo seniausios bibliotekoje esančios knygos – grožinės literatūros bei vadovėlio. Suskaičiavo, kiek jų bibliotekoje yra. Mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis Žydrūne  Klungiene ir Emilija Blaškevičiūte diskutavo, kuo jos skiriasi nuo dokumentiniame pasakojime matytų knygų.

Mokyklos bibliotekininkės A.Urbienė, D.Šinkevičienė

Edukacinė pamoka „Simonas Daukantas. Biografija.“ – 8 kl. mok.

Šiais metais minima 230 m. sukaktis nuo rašytojo Simono Daukanto gimimo. Trečiadienį, sausio  25 d., bibliotekos darbuotojos – A. Urbienė ir D. Šinkevičienė – pakvietė aštuntokus (8a, 8 b, 8 c klases) į edukacinę pamoką, skirtą S. Daukantui. Aštuntokai, klausydamiesi vaizdinės medžiagos bei bibliotekininkės D. Šinkevičienės pristatytų įdomių faktų apie rašytoją, sužinojo apie šios asmenybės nuopelnus Lietuvos istorijai ir kalbai. Pamokos metu buvo pristatytos knygos, kurias galima rasti mokyklos bibliotekoje. Savo žinias aštuntokai galėjo pasitikrinti atsakydami į bibliotekininkių pateiktus klausimus, naudojant interaktyvią programėlę ,,Kahout!“.

Mokyklos bibliotekininkės, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ž. Klungienė

Edukacinė pamoka 5a kl. mokiniams „Tautosaka. Ką atskleidžia liaudies atmintis?“

Sausio mėnesį per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas penktokai susipažino su lietuvių tautosaka, gilinosi į smulkiosios tautosakos žanrus, analizavo, kokia liaudies išmintis perduodama iš kartos į kartą, kaip mįslės lavina vaizduotę, o greitakalbės pasitarnauja tarties gerinimui. Sausio 19 dieną 5 a klasės mokiniai pažintį su lietuvių liaudies kūryba tęsė mokyklos bibliotekoje. Pamokos pradžioje kartu su mokytoja J. L. Šatiene pasikartoję smulkiosios tautosakos žanrus, su bibliotekos vedėja A. Urbiene panagrinėję keletą smulkiosios tautosakos pavyzdžių ir išsiaiškinę, kokiose knygelėse galima patarlių, priežodžių, mįslių, greitakalbių, anekdotų, skaičiuočių, keiksmų, užkalbėjimų ir pan., visi atliko praktines užduotis. Išsitraukę lapelį su nurodytu smulkiosios tautosakos žanru turėjo įvairiose knygos rasti tinkamų pavyzdžių bei pristatyti klasės draugams. Mokiniams užduotį atlikti sekėsi puikiai – klasės draugams minė mįsles, raiškiai skaitė ir aiškino patarles, bandė greitai pasakyti greitakalbes.

Lietuvių kalbos  ir literatūros mokytoja J.L.Šatienė

Netradicinė literatūros pamoka bibliotekoje „Advento, Kūčių, Kalėdų papročiai, tradicijos“ – 7a, 7b, 7c kl.

Adventas reiškia atėjimą. Tai džiaugsmingo laukimo, susikaupimo metas, kuomet prieškalėdiniame šurmulyje bandome atrasti vidinę ramybę ir laukiame Stebuklo. Likus keletui dienų iki Kalėdų, gruodžio 20-22 dienomis, mokyklos bibliotekoje 7-ų klasių mokiniams vyko netradicinė literatūros pamoka. Pamokoje mokiniai klausėsi bibliotekininkių pasakojimo apie advento, Kūčių, Kalėdų senolių papročius, tradicijas. Grupėse sprendė paruoštą kryžiažodį „Ką žinai apie adventą?“.
Mokiniai sužinojo apie advento vainiką, jo žvakes, jų spalvų reikšmes, pagal ką galima nuspėti, koks bus oras ateinančiais metais.
Prasmingai praleistas bibliotekoje laikas dar kartą priminė apie šilčiausių švenčių artėjimą. Visiems linkime ramaus likusio laukimo laikotarpio…
Bibliotekos vedėja Alma Urbienė ir bibliotekininkė Dalia Šinkevičienė

Kalėdų pasakų skaitymai mokyklos bibliotekoje – 1-4 kl.

Gražia tradicija tapo mūsų mokyklos bibliotekoje prieš didžiąsias šventes ruošti skaitymo popietes pradinių klasių mokiniams. Kalėdų pasakos susirinko pasiklausyti visos pradinės klasės. Bibliotekos vedėja Alma Urbienė paruošė skaitmenines Kalėdų pasakų knygas, taip mokiniai klausėsi ir kartu sekė skaitomą tekstą bei grožėjosi iliustracijomis.
Bet tai dar ne viskas. Išklausę pasakas mokiniai atliko įvairias lavinančias užduotėles, kurias bibliotekos vedėjai padėjo paruošti bibliotekininkė Dalia Šinkevičienė. Pirmokėliai įsivaizdavo, kad yra elfai – sukūrė sau vardus ir aptarė, ką elfai veikia. Antrokai bandė iššifruoti paslėptus žodžius ir piešė angeliuką. Trečiokai kūrė Kalėdų atviruką, o ketvirtokai gamino eglutę iš popieriaus ir ją puošė. Gera nuotaika ir kūryba neapleido mūsų mažųjų mokinukų.
Sakoma, kad Kalėdos – stebuklų metas, jis tęsiasi, nes bibliotekoje vis dar vyksta akcija „Knygų Kalėdos“. Dėkojame mokiniams ir mokytojams, kurie dosniai dovanoja knygas. Akcija vyks iki sausio 15 dienos. Kas dar nespėjo sudalyvauti – kviečiame.
Bibliotekos vedėja Alma Urbienė

Tarpmokyklinis literatūrinis protmūšis „Ką žinai apie 2021 metų vaikų knygų penketuką“

Gruodžio 6 d. Biržų rajono savivaldybės J. Bielinio viešojoje bibliotekoje vyko  tarpmokyklinis literatūrinis protmūšis „Ką žinai apie 2021 metų vaikų knygų penketuką“. Mūsų mokyklos komanda laimėjo II-ją vietą. Dėkojame  už dalyvavymą protmūšyje 4 c klasės komandos narėms Andrijaitytei Vestai, Čirvidaitei Luknei, Kairytei Lukai, Punytei Aušrinei, Zinkauskaitei Aleksandrai bei jų mokytojai Redai Briedienei už puikų komandos paruošimą.
Sveikiname nugalėtojus!
Bibliotekos vedėja Alma Urbienė

Akcija „Knygų Kalėdos 2022“

Protmūšis „Astridai Lindgren – 115 metų“

Lapkričio 24 dieną 6-ų klasių mokiniai dalyvavo mokyklos bibliotekos organizuotame protmūšyje, skirtame Astridos Lindgren 115-osioms gimimo metinėms paminėti. Sveikiname komandas, nugalėjusias protmūšyje: I- vietą laimėjo 6b kl. komanda, II – vietą 6a kl. komanda, III – vietą 6c kl. komanda. Dėkojame mokinius ruošusioms lietuvių kalbos ir literatūros mokytojoms Emilijai Blaškevičiūtei ir Žydrūnei Klungienė.
Bibliotekos informacija

Protmūšis „Kas slepiasi 2021 metų knygų vaikams penketuke?“

Lapkričio 22 dieną mūsų mokykloje vyko 3-4 klasių mokinių protmūšis „Kas slepiasi 2021 metų knygų vaikams penketuke?“. Protmūšiui mokiniai ruošėsi jau nuo rugsėjo mėnesio: vyko knygų pristatymai mokyklos bibliotekoje, kiekviena klasė gavo penkias knygas, kurios dalyvavo rinkimuose. Mokiniai turėjo galimybę jas atidžiai perskaityti ir, padedant mokytojoms, pasiruošti protmūšiui.
Protmūšyje labai gerai sekėsi ir prizines vietas laimėjo: I vietą – 4 c kl. komanda, II vietą – 3 a kl. komanda ir III vietą – 4 a kl. komanda. Laimėjusios komandos apdovanotos mokyklos ir bibliotekininkių dovanomis bei diplomais. Dalyviams įteiktos padėkos už dalyvavimą viktorinoje. I vietą laimėjusi 4 c kl. komanda gruodžio 6 d. dalyvaus Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus tarpmokykliniame literatūriniame protmūšyje „2021 metų knygos vaikams“.
Dėkojame 3-4 kl. mokytojoms, ketvirtokams linkime didžiulės sėkmės!
Bibliotekos informacija