Edukacinė pamoka „Senoji rankraštinė knyga“

Kovo 6, 9, 15 dienomis 6-ų klasių mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros pamokos vyko bibliotekoje. Pamokų tikslas – prisiminti knygos kelią, susipažinti, kokios buvo senosios rankraštinės knygos ir kaip jos buvo sudarinėjamos, pakartoti faktus apie pirmąją lietuvišką knygą.
Mokiniai prisiminė svarbias kovo mėnesio datas, pastebėjo, kad kovo mėn. ypatingas, vyko Lietuvių kalbos dienos, šventėme knygnešių dieną bei Poezijos dieną.
Šeštokai klausė pasakojimo apie rankraštinę-senąją knygą. Žiūrėdami dokumentinį filmą mokinai atsakinėjo į bibliotekininkių paruoštus klausimus. Nagrinėjo ir diskutavo, kaip buvo rašoma senoji knyga, kuo ji išsiskiria iš dabartinių knygų. Prisiminė pirmąją lietuvišką knygą „Katekizmą“, išsiaiškino, kur ir kaip „Katekizmas“ saugomas dabar, kokių sąlygų reikia laikant senovines knygas.
Mokinai atliko praktinę užduotį: eksponuojamoje knygnešio dienos parodoje „Laiko dulkes nupūtus nuo senų lietuviškų leidinių“ ieškojo seniausios bibliotekoje esančios knygos – grožinės literatūros bei vadovėlio. Suskaičiavo, kiek jų bibliotekoje yra. Mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis Žydrūne  Klungiene ir Emilija Blaškevičiūte diskutavo, kuo jos skiriasi nuo dokumentiniame pasakojime matytų knygų.

Mokyklos bibliotekininkės A.Urbienė, D.Šinkevičienė

Edukacinė pamoka 4-tų kl. mokiniams „Lietuvos knygnešiai“

Kovo 16-oji – Knygnešio diena. Šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba.
Minint šią šventę kovo 7-8 d. 4-tų klasių mokiniai lankėsi mokyklos bibliotekoje, kur bibliotekos vedėja Alma Urbienė jiems vedė edukacinę pamoką, skirtą „Knygnešio dienai“ paminėti.
Pamoka prasidėjo trumpo pasakojimo apie Lietuvos knygnešius peržiūra. Po to su mokiniais diskutavome, kaip nepaisant to, kad tai buvo sunki ir pavojinga veikla ir už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, knygos buvo gabenamos itin aktyviai. Dažniausiai jas nešti ragindavo kunigai. Tad knygnešiai atliko Lietuvos istorijoje ypatingą vaidmenį, o kovo 16- oji – įžymiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimimo diena – skirta jiems visiems prisiminti ir pagerbti. Ir ne paslaptis, kad šiuo įžymiu vardu pavadinta mūsų miesto viešoji biblioteka.
Po diskusijos mokiniai pirmą kartą išgirdo, kad yra sukurtas „Knygnešių himnas“. Tyloje jo klausėsi.
Dar mokiniai atliko praktines užduotis – pildė bibliotekos vedėjos paruoštą interaktyvų kryžiažodį ir  knygutes. Šios veiklos mokinimas labai patiko.
Edukacinė pamoka pasibaigė bibliotekoje eksponuojamos knygnešio dienai skirtos „Laiko dulkes nupūtus nuo senų lietuviškų leidinių“ parodos lankymu. Smagu, kad ketvirtokai domėjosi senosiomis knygomis ir bibliotekininkei teko atsakyti į jų pateiktus klausimus.
Bibliotekos vedėja Alma Urbienė