Kirčiavimo pamokos bibliotekoje

Kirčiavimo temos mokiniams vienos iš sudėtingiausių. Kad klasėje išmoktas taisykles galėtų pritaikyti praktiškai, įtvirtintų turimas  žinias ir gebėjimus, įgytų naujų, spalio 18 dieną 7b ir 7c klasės mokiniai rinkosi į pamokas mokyklos bibliotekoje. Čia septintokai sužinojo, kad, norėdami išmokti taisyklingai kirčiuoti, be žodynų, nesvarbu, ar įprastų knygų, ar elektroninių, neišsiverstų. Pirmiausia mokiniai išklausė bibliotekos vedėjos A. Urbienės pasakojimo apie žodynų įvairovę, po to mokytojos padedami aiškinosi, kaip naudotis žodynais, kad jie taptų naudinga priemone mokantis kirčiavimo. Labiausiai mokinius nudžiugino, kad yra elektroninės kirčiuoklės, kurios sukirčiuoja ne tik pavienius žodžius, bet ir sakinius ar net tekstą.
Naujas žinias septintokai galėjo iš karto pritaikyti – atlikti praktinę užduotį. Dirbdami grupėmis ir panaudodami kelis nurodytus žodynus bei kirčiuoklę, mokiniai turėjo sukirčiuoti penkis sakinius. Paaiškėjo, kad naudotis žodynais ne taip ir paprasta, mokiniai suprato, kaip svarbu mokėti abėcėlę, kad žodį galėtų greitai rasti. Be to, teko prisiminti ir kirčiavimo taisykles, nes ne visos žodžių gramatinės formos yra sukirčiuotos žodynuose. Lengviausia ir, žinoma, smagiausia mokiniams buvo naudotis elektronine kirčiuokle. Parašai sakinį tam skirtoje vietoje ir beveik akimirksniu jis sukirčiuojamas. Tačiau ir čia kai kuriems iškilo sunkumų, pasirodo, visus žodžius, priešingai nei mokiniai įpratę, privaloma rašyti lietuviškais rašmenimis, svarbu ilgosios, nosinės raidės, varnelės, kitaip programa nesukirčiuoja visų žodžių.
Taigi, kirčiavimas septintokams nebeturėtų būti „baisus“, kai moki taisykles, žinai, kaip naudotis žodynu ar kirčiuokle.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja A. Stakionienė

Netradicinės istorijos pamokos bibliotekoje „Penktokai ieškojo Biržų istorijos perlų!

Visą savaitę nuo spalio 9 iki 12 d. per istorijos pamokas penktokai bibliotekoje ieškojo žinių apie Biržų pilį, Astravo dvarą, žydus ir karaimus, maldos namus ir piliakalnius Biržų mieste bei krašte. Tarp knygų, enciklopedijų ir žinynų, internetinių resursų pasimesti neleido bibliotekos darbuotoja Alma Urbienė, istorijos mokytoja Rūta Leiputė bei mokytojų padėjėjų komanda. Grupėmis paruošti plakatai buvo pristatyti bendraklasiams, o netrukus vieną kitą galėsite pamatyti ir mokyklos erdvėse!
Istorijos mokytoja Rūta Leiputė

Edukacinė pamoka aštuntokams „Kazys Boruta. Biografija“.

Spalio 5-6 d. mokyklos bibliotekoje vyko 8-tų klasių edukacinė pamoka „Kazys Boruta. Biografija“. Pirmiausia mokiniai išklausė garso įrašą apie laisvos asmenybės audringą ir maištingą gyvenimą, žymiausius kūrinius, indėlį į lietuvių literatūrą, pasižymėjo įdomiausius biografijos faktus. Po įrašo klausymosi bibliotekos vedėja Alma Urbienė pristatė K. Borutos knygas, kurias galima rasti mokyklos bibliotekoje. Pamokos pabaigoje mokiniai įsitvirtino žinias atlikdami bibliotekininkių sukurtą apklausą su interaktyvia „Kahoot!“ programėle.

Literatūros ir lietuvių kalbos mokytoja Jūratė L. Šatienė

Skaitymo popietės 4-ių klasių mokiniams „Skaitome 2022-ųjų Metų knygas“

Spalio 2, 4 dienomis 4-ių klasių mokiniai lankėsi bibliotekoje, kur bibliotekos vedėja Alma Urbienė priminė apie akcijoje „Metų knygos rinkimai 2022“ dalyvavusias knygas. Trumpai jas dar kartą aptarė su mokiniais.
Popietės metu daugiausiai dėmesį skyrė „Metų knygos rinkimai 2022“ vaikų kategorijoje laimėjusiai rašytojos Ežerinytės Ilonos ir  dailininkės Marijos Rubavičiūtės „Tetulė Liu“ knygai. Mokiniams buvo smagu išgirsti rašytojos ir dailininkės knygos pristatymo įrašą. Paklausę šios knygos ištraukos mokiniai atliko kūrybinę užduotį „Svečiuose pas Tetulę Liu“. Gavę 2022-ųjų Metų rinkimuose dalyvavusias visas vaikams skirtas knygas, mokiniai suskubo ruoštis protmūšiui „Metų knygos rinkimai 2022“, kuris vyks lapkričio mėnesį.

Bibliotekos vedėja Alma Urbienė

Informacinių įgūdžių pamoka „Lobių paieška bibliotekoje“

Spalio 3 d. 5a, 5b ir 5c klasės mokiniai per lietuvių kalbos pamokas lankėsi mokyklos bibliotekoje. Bibliotekos darbuotojos A. Urbienė, D.Šinkevičienė ir mokytoja Ž. Klungienė vedė jiems informacinių įgūdžių pamoką „Lobių paieška bibliotekoje“.
Pamokos pradžioje mokiniai prisiminė elgesio bibliotekoje taisykles ir vieningai nusprendė, kad lobis bibliotekoje – tai knygos. Toliau A. Urbienė paaiškino, pagal kokią sistemą knygos bibliotekoje tvarkingai grupuojamos, kaip reikėtų jų ieškoti. Ji išmokė vaikus taisyklingai užrašyti literatūros šaltinį.
Antrojoje pamokos dalyje bibliotekininkė vaikams aprodė gyvai bibliotekos fondus. Ž. Klungienė pristatė lietuvių kalbos žodynus, kuriais mokiniai gali naudotis mokydamiesi gimtosios kalbos. D. Šinkevičienė pateikė praktines užduotis. Mokiniai žaisdami pakartojo abėcėlę ir turėjo išsirinkti knygą pagal savo vardo raidę ir savarankiškai užrašyti tos knygos metriką.
Apmąstydami savo patirtį bibliotekoje, penktokai sakė, kad šią pamoką sužinojo ir išmoko naujų dalykų: pamatė naujų knygų, pasimokė jų ieškoti, taisyklingai užrašyti šaltinį. Kai kurie panoro perskaityti sudominusią knygą.
Lietuvių ir literatūros mokytoja Žydrūnė Klungienė